wtorek, 21 sierpnia 2012

A nie mówiłam...

... że do tutoriali się nie nadaję? Zdjęcia wyszły fatalne, choć na wyświetlaczu wydawały się być w porządku. Teraz to już pewna jestem, że jest pochrzaniony autofokus - łapie, gdzie sam sobie chce, a nie tam, gdzie się go kieruje...

Ale nic to. Jaki jest, taki jest - specjalnie na życzenie Tfu.tfu (o której właśnie w tym momencie dowiedziałam się, że jest autorką Hahahats - naprawdę bardzo ciekawe nakrycia głowy:)....

... mój pierwszy kurs - szydełkowy koralik:


1. Zrobiłam 8 oczek łańcuszka.
2. Wbiłam szydełko w pierwsze oczko, zahaczyłam nitkę i przeciągnęłam ją przez oba znajdujące się na szydełku oczka, zamykając pierścień.
3. Zrobiłam jedno oczko łańcuszka, a następnie w każde oczko pierścienia po dwa półsłupki (które wg innej szkoły nazywane są oczkami ścisłymi, ja w każdym, razie posługuję się terminami pięknie wyjaśnionymi przez Marantę). Zakończyłam okrążenie oczkiem zamykającym wbijając szydełko w pierwsze w okrążeniu oczko łańcuszka i przeciągając nitkę od razu przez dwa oczka znajdujące się na szydełku. Uzyskałam w sumie 16 półsłupków.
4. W drugim okrążeniu w każdym czwartym oczku robiłam dwa półsłupki uzyskując ich w sumie 20. Zakończyłam okrążenie oczkiem zamykającym.


5. Po drugim okrążeniu przymierzyłam do koralika sprawdzając, czy powinnam dodać jeszcze oczka. Uznałam, że dodatkowe dwa by nie zaszkodziły. Dodałam je w trzecim okrążeniu, którego nie zakończyłam oczkiem zamykającym, lecz nadal przerabiałam półsłupki na okrągło tzw. "ślimakiem".
6. Co jakiś czas sprawdzałam rozmiar powstającego koralika.
7. W sumie, od trzeciego okrążenia włącznie, zrobiłam 158 półsłupków, po czym uznałam, że można zakańczać.
8. Zrobiłam 12 półsłupków w co drugim oczku, po czym zakończyłam oczkiem zamykającym.


9. 10. Odcięłam nitkę i w celu zabezpieczenia jej przed pruciem, z pomocą igły, przeciągnęłam ją przez każde po kolei oczko, chwytając za wewnętrzną jego nitkę.
11. Na koniec przeciągnęłam nitkę do środka koralika i tam odcięłam.
12. Gotowe.

Wszystkie swoje korale robię wg tego schematu, choć oczywiście ilość oczek i półsłupków zawsze muszę dopasować do rozmiaru posiadanych koralików-bazy oraz użytych nici i szydełka.

W sieci dostępne są też inne opisy, np. tutaj i tutaj.

Wszystkim zainteresowanym życzę powodzenia w dzierganiu własnych koralików:)


Komentarze
2012/08/22 07:23:26
Nie wiem, czemu się zdjęć czepiesz :) Sa super, wszystko dokładnie widać, nawet to, że oczka robisz takie równiutkie, jak od miarki :) Podobnie do koralików robi się pompony, ale o ile z nimi nigdy nie miałam problemu, to robótki na koraliku zawsze wychodziły mi krzywe, albo za małe, bo to bardzo precyzyjna dłubaninka. No i się zniechęciłam ;)
2012/08/22 13:52:36
ja też nie wiem ;-P
fantastyczny tutorial! dziękuję Ci bardzo bardzo bardzo!!!:-)
jesteś absolutnie cudowna!
uściski! :-)
2012/08/23 07:34:15
Instrukcja jest świetna! Nawet ja, kompletny laik widzę jak to się robi i chylę czoła, bo nie miałabym absolutnie tyle cierpliwości, żeby dziergać tak jeden z drugim:)
2012/08/23 08:33:00
Dziękuję za życzliwość i cieszę się, że mimo wszystko mój tutorial jest zrozumiały:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz