sobota, 12 lutego 2011

Historia dorastania z Williamem Blakiem w tle

Odkąd moja mama potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych, które jej zapewniam co wieczór o stałej porze, również i mój wieczorny czas nabrał pewnej regularności. Jego stałym elementem stało się czytanie przed snem (tu jeszcze raz wyrażę zdziwienie, że można przeczytać książkę nie tylko systemem "od deski do deski"!). Po "Geniuszu i obsesji" sięgnęłam po kolejną pozycję z półki zakupionych jeszcze w ubiegłym roku i odłożonych na czas, gdy najdzie mnie na nie ochota.

Najnowszy romans historyczny autorki słynne "Dziewczyny z perłą" osnuty wokół wydarzeń z życia wielkiego angielskiego poety Williama Blake'a. Anglia, rok 1792, niespokojne czasy Rewolucji Francuskiej. Na ulicach Londynu trwają zamieszki. W tym burzliwym okresie do miasta przybywa skromna rodzina z prowincji.. Ojciec, Thomas Kellaway, znajduje zatrudnienie jako stolarz w Cyrku Ashleya. Jego dzieci, Jem i Maisie, szybko odnajdują się w nowej rzeczywistości. Przeżywają swoje pierwsze miłości. Jem poznaje młodziutką dziewczynę z dołów społecznych, wrażliwą i bystrą Maggie, która staje się jego przewodniczką po nieznanym żywiole stołecznych ulic. W życiu trójki młodych ludzi pojawia się poeta William Blake, sympatyk Rewolucji, ich późniejszy duchowy przywódca...

Akcja powieści rozgrywa się w ciągu niecałych dwóch lat i wcale nie opowiada o samym Williamie Blake'u, lecz bardziej o tym, w jaki sposób wpłynął on i jego twórczość na życie, i świadomość swoich trojga młodych sąsiadów.

W okresie, gdy William Blake mieszkał w Lambeth, miejscu akcji powieści, nurtowało go pojęcie przeciwieństw. Rozważania na ten temat przewijają się przez całą książkę. Czym są tak naprawdę przeciwieństwa: dwoma całkiem różnymi rzeczami/zjawiskami, czy dwiema nierozerwalnymi stronami tej samej rzeczy/zjawiska?

(W tym właśnie okresie powstawały "Pieśni niewinności" i "Pieśni doświadczenia", które choć osobno wydane, stanowią całość. Opowiadają o kontrastach, których mnóstwo jest w życiu człowieka, o beztroskiej radości, która ściera się z cierpieniem i o niewinności, którą tracimy, gdy nabieramy doświadczenia, a życiowe problemy odzierają nas ze złudzeń. Z tego samego okresu pochodzą "Zaślubiny nieba i piekła", w którym Dobro i Zło określone są jako dwie, niezbędne w ludzkiej egzystencji, siły).

Gdy przeciwieństwa wyobrazimy sobie, jako dwa przeciwległe brzegi tej samej rzeki, to czym jest sama rzeka? - pyta William Blake swoich młodych rozmówców, którzy zafascynowani faktem, że dorosły człowiek się nimi interesuje, że pyta o ich zdanie, zaczynają myśleć. Pan Blake nie daje jednak odpowiedzi. Dzieci same muszą ją znaleźć. I nie tylko na to pytanie. To jest początek ich edukacji. I dorastania.

Czym jest rzeka? Życiem - odpowiada w którymś momencie jedna z bohaterek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz